Pomoc dla Rahima

Kim jest Rahim?

„Cześć, jestem Rahim. Moje życie zależne jest od kilku istotnych czynników: jedzenia, picia, oddychania, poczucia bezpieczeństwa i miłości. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak dla mnie nie jest to takie proste (…). Od 10 miesiąca życia cierpię na jadłowstręt.(…). Wiem, że przecieram szlaki, że obecnie jestem medyczną zagadką dla wielu lekarzy (…)” (informacja z portalu pomocowego zrzutka.pl)

Rahim obecnie ma 6 lat. Mieszka w Hajnówce. Jego chorobę specjaliści nazywają „cichym mordercą”. Jego rodzice, mimo dramatycznej sytuacji, nie poddają się, choć liczne podjęte przez nich próby leczenia nie dały dotąd większego rezultatu. Z konieczności, chłopiec jest żywiony dojelitowo. Jest to jedyna szansa na odzyskanie sił, które odebrała mu choroba. Sytuację dodatkowo komplikuje autyzm, który także zdiagnozowano u Rahima.

Jak pomogli wolontariusze?

Sytuacja Rahima i jego rodziny poruszyła młodzież ze szkolnych kół wolontariatu działających w szkołach podstawowych w: Dziadkowicach, Andryjankach i Grodzisku. W ramach akcji „Pomoc dla Rahima” w listopadzie i grudniu 2021 młodzi wolontariusze własnoręcznie wykonali stroiki, kartki i rożne ozdoby świąteczne. Rękodzieło zostało przekazane na kiermasze i aukcje, z których środki wsparły zbiórkę na leczenie Rahima. Aukcje i kiermasze obsługiwali wolontariusze związani z grupą „Niebieski Świat Rahima”.

Ze względu na sytuację epidemiczną nie było możliwe angażowanie uczniów w inne działania poza rękodziełem. Akcja zbiegła się ponadto z wprowadzeniem zdalnej nauki, dlatego część prac trzeba było wykonywać w domach. Tym bardziej wielkie brawa dla wolontariuszy i opiekunów szkolnego wolontariatu. Zadanie dokończyli z sukcesem,  pomimo trudnych okoliczności. Czy wolontariat szkolny podczas epidemii łatwo organizować? Niestety nie. Ale czy jest on całkiem niemożliwy? Choćby przykład tej akcji pomocowej dla Rahima pokazuje, że szkolne koła wolontariatu nie tylko mogą nadal działać, ale i ze sobą współpracować. Potrzebna jest na pewno duża determinacja wolontariuszy i kreatywność koordynatorów szkolnego wolontariatu. Wszystkie szkolne koła biorące udział w akcji dla Rahima mają właśnie TAKICH wolontariuszy i TAKICH koordynatorów. Wielki ukłon dla Was!

Ty też możesz pomóc!

Międzyszkolna akcja już się zakończyła, ale zbiórka charytatywna dla Rahima nadal trwa. Bardzo zachęcamy do jej wsparcia. Można to zrobić na wiele sposobów, także nie odchodzac od komputera… każdy bowiem może wziąć udział w zbiórce finansowej – PODRÓŻ PO ZDROWIE ; albo wystawić/kupić coś na internetowej aukcji – NIEBIESKI ŚWIAT RAHIMA.

Międzyszkolna akcja „Pomoc dla Rahima” została zorganizowana w ramach projektu „Podaj Dalej – Podlaska Sieć Samopomocowa”, który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu  Fundusz Inicjatywy Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

FOT. Zdjęcia rękodzieła przysłali koordynatorzy szkolnego wolontariatu z SP Dziadkowice, SP Grodzisk, SP Andryjanki. Zdjęcia z kiermaszu oraz zdjęcia Rahima wykonali wolontariusze z grupy „Niebieski Świat Rahima”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *